Portal_background_image

سعيد فرخي : انعقاد ۳۲ ميليارد تومان قرارداد تسهيلات اشتغال پايدار روستايي بخش كشاورزي ‌استان مركزي

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندارمرکزی گفت: ‌۳۲ میلیارد تومان قرارداد اشتغال پایدار روستایی بخش کشاورزی ‌استان مرکزی منعقد شد‌. سعید فرخی در آئین تکریم و معارفه مدیر شعب بانک کشاورزی اظهار داشت: اهمیت بخش کشاورزی در چیست، سه چالش اصلی در شرایط موجود داریم، که بحث اشتغال یکی از چالش‌های اصلی بوده و دیگر چالش‌ها بحث توسعه پایدار و محیط زیست است.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندارمرکزی گفت: ‌۳۲ میلیارد تومان قرارداد اشتغال پایدار روستایی بخش کشاورزی ‌استان مرکزی منعقد شد‌.

سعید فرخی در آئین تکریم و معارفه مدیر شعب بانک کشاورزی اظهار داشت: اهمیت بخش کشاورزی در چیست، سه چالش اصلی در شرایط موجود داریم، که بحث اشتغال یکی از چالش‌های اصلی بوده و دیگر چالش‌ها بحث توسعه پایدار و محیط زیست است.

وی افزود: تمام این چالش‌ها با بخش کشاورزی و توسعه این بخش ارتباط دارند، این بخش باید یک توسعه پایدار داشته باشد و بحث ما تنها رشد به لحاظ فیزیکی نیست، باید بتوان با این ظرفیت محدود آب و خاکی که وجود دارد حداکثر استفاده را داشته باشیم، اشتغال جدید را بدون ایجاد خلل در حوزه آب و خاک به وجود بیاوریم، باید بتوان اشتغال موجود را حفظ کنیم و درآمد فعالان این حوزه را ارتقاء ببخشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: مهم‌ترین نهاده بحث سرمایه است، سرمایه در شرایط فعلی به واسطه این که می‌تواند سبب افزایش بهره‌وری در تمام بخش‌های کشاورزی و استفاده بهینه از سایر نهاده‌ها شود نقش مهمی دارد.

فرخی بیان کرد: بانک کشاورزی به‌عنوان متولی بحث افزایش سرمایه و تامین سرمایه‌گذاری مالی و تامین منابع مالی مهم‌ترین نقش را در این عرصه بازی می‌کند و از قدیمی‌ترین بانک‌هایی است که ایجاد شده و از جمله بانک‌هایی که هنوز هم به صورت تخصصی باقیمانده و توانسته نقش خوبی را ایفا کند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین بحثی که وجود دارد، بحث سرمایه و دسترسی آسان و سریع به منابع مالی توسط فعالان کشاورزی است هرچند بانک‌های دیگر هم الزام دارند که بخشی از منابع خود را در بخش سرمایه‌گذاری به کار بگیرند اما نقش بانک کشاورزی نقش بسیار مهمی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی عنوان کرد: زیرا تمام تلاش و کوشش فعالان این بخش منجر به توسعه اقتصادی استان و کشور می‌شود، دستیابی به رشد پایدار کشاورزی ممکن نخواهد شد مگر این که بتوان سرمایه‌گذاری بیشتری را در این حوزه انجام داد.

فرخی اضافه کرد: چند درخواست از مدیر شعب کشاورزی داریم، بحث هماهنگی با بخش کشاورزی و در راس آن هماهنگی کامل با جهاد کشاورزی برای شناخت نیازها، برآورده کردن نیازها و کمک به توسعه بخش، صندوق بیمه کشاورزی جای کار بسیار زیادی دارد و خیلی مناسب نیست و چیزی حدود 4 تا 5 میلیارد تومان درآمد این صندوق در کل استان بوده است، یعنی سرمایه‌گذاری یا بیمه کردن در بین کشاورزان خیلی مناسب نبوده و به طور قطع به عوامل متعددی برمی‌گردد.

وی افزود: یک مقدار از این عوامل در حیطه اختیارات استان نیست و به حمایت‌های ملی از صندوق برمی‌گردد تا بتوان اعتماد تاحدودی از دست‌رفته به این صندوق برگردد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: با توجه به این که تسهیلات رونق تولید هم ابلاغ شد، این می‌تواند خیلی به واحدهای تولیدی بخش کشاورزی کمک کند و سبب رونق مجدد بسیاری از واحدها و مسائلی از این قبیل شود، در رابطه با مسائل حقوقی خیلی از این پرونده‌ها حل و فصل شده است، اما هنوز هم پرونده‌ای در استان باز است و متاسفانه تاثیر بر سایر حوزه‌ها، چه دلیلی دارد که یک پرونده باز روی پرونده‌های دیگر تاثیر بگذارد و تقاضا داریم که این مشکل برطرف شود.

فرخی بیان کرد: در بحث قانون اشتغال پایدار روستایی تلاش‌هایی انجام شد اما متاسفانه کاری که باید انجام نشد، از حدود 52 میلیارد تومان مبلغ اختصاص‌یافته درحال حاضر حدود 32 میلیارد تومان انعقاد قرارداد شده، 64 میلیارد تومان مصوب شده، بنابراین باید موارد مصوب‌شده هرچه سریع‌تر به مرحله عقد قرارداد برسد، مردم روستایی و بخش کشاورزی عموما باید حلاوت این قانون را احساس کنند.

وی ادامه داد: یک کار جدی در کشور انجام شد، قرار شد که یک و نیم میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی به ایجاد اشتغال اختصاص یابد، این به بانک‌ها وارد شد، همه موارد خوب پیش رفت اما هنوز این حلاوت را مردم احساس نکردند، چیزی حدود هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کند اما برای پرداخت 60 میلیارد تومان کند عمل می‌کند.


دسته بندی

مسئول امور روابط عمومی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها